Postępowanie z pacjentem i jego przygotowanie do zabiegów to podstawowe zadania technika weterynarii. W wydaniu: techniki wykonywania podstawowych projekcji radiologicznych, badania laboratoryjne płynów z jam ciała, wrażliwość psa na bodźce dźwiękowe, ludzka rodzina w szkoleniu i terapii zachowania zwierząt towarzyszących oraz terapia behawioralna psów. Polecamy: czworonóg kontra inteligentne zabawki.
O Konferencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska oraz Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE oraz I Kongresie Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej, a także XIII Targach i Wystawie Zoologiczno-Botaniczna Zoo-Botanica oraz innych newsach z branży przeczytacie Państwo właśnie tutaj!
Obecność nadmiernej ilości płynu w jamach ciała jest objawem wielu chorób o różnej etiologii, m.in.: urazu, choroby nowotworowej, chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych, jak również chorób infekcyjnych.
Celem artykułu jest przedstawienie i opisanie metod przeprowadzania podstawowych technik badania radiologicznego w medycynie weterynaryjnej psów i kotów. Poniżej zostały opisane główne techniki wykonywania badań rentgenowskich klatki piersiowej, jamy brzusznej, kręgosłupa oraz szkieletu kończyn, w najczęściej wykonywanych projekcjach przy zastosowaniu pionowej wiązki centralnej. Ryciny zawarte w artykule obrazują zasięg wiązki i punkty padania wiązki promienia centralnego stosowane do opisanych radiogramów.
Dźwięki towarzyszą psom i ludziom na co dzień. Spośród gamy codziennych dźwięków można wyróżnić takie, które towarzyszą wyjątkowym okolicznościom, zdarzeniom, przypadkowi. Codzienność jest dobrze znana i zazwyczaj nie robi wrażenia na pacjentach.
Nierzadko w pracy szkoleniowca, lekarza weterynarii lub behawiorysty mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pomimo własnego poświęcenia i długotrwałych wysiłków nie potrafimy pomóc psu lub kotu tylko dlatego, że jego właściciele nie stosują się do zaleceń lub też mniej lub bardziej otwarcie torpedują wspólne ustalenia, choćby takie, by nie karmić swojego pupila słodyczami.
Terapia behawioralna ma na celu modyfikację zachowań, to znaczy przyswajanie nowych i usuwanie niepożądanych, ale utrwalonych, zachowań. Innymi słowy – polega ona na zastąpieniu zachowania niepożądanego zachowaniem akceptowanym.
W świecie zwierząt zachowania związane z przyjmowaniem pokarmów w dużej mierze wynikają z nawyków żywieniowych przodków zwierząt oraz podlegają modyfikacjom związanym z aktywnością człowieka. I zazwyczaj to, co dla nas – ludzi – jest zachowaniem niepożądanym, jest prawidłowe z punktu widzenia psa lub kota. Niemniej jednak część (np. anoreksja, apetyt spaczony, polifagia itp.) powinna podlegać dietetycznej i behawioralnej terapii.
Pod koniec XIX wieku został wprowadzony pierwszy rejestr psów rasowych i wkrótce potem pojawiła się swoista bariera rasowa, polegająca na tym, że do rejestru mogły być wpisane tylko te psy, których rodzice byli jednostkami już zarejestrowanymi.
Hodowla kotów rasowych znajduje coraz większą rzeszę zwolenników. Piękno tych zwierząt zaspokaja potrzebę ludzi do przebywania ze zwierzętami. W ostatniej dekadzie liczba kocich pacjentów znacząco wzrasta, a wiąże się to przede wszystkim z mniejszą uciążliwością i czasochłonnością opieki nad nimi w porównaniu chociażby z psami.
Pełna nazwa wzorca to FCI 327/10.01.2011/GB/Czarny terier rosyjski. Kraj pochodzenia rasy to Rosja. Użytkowość: pies służbowy stróżujący, polujący i do towarzystwa.
Pies to łowca, dlatego niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wyżłem, który uwielbia polowania, czy bassetem – królem kanapy – w oczach zwierzaka zabawka jest ofiarą i najwięcej radości sprawia mu to, gdy może potraktować ją jak swoją zdobycz. Z tego powodu, wybierając dla niego odpowiedni gadżet, najlepiej zdecydować się na taki, który jest w stanie uciekać, wydawać dźwięk i… jest smaczny.
Przypomnij sobie podstawowe pojęcia z rehabilitacji oraz żywienia !
Jak zmienia się wraz ze swoimi planami? Co próbuje osiągnąć? – Sztuka polega na tym, by wiedzieć, jakie masz cele, co chcesz osiągnąć, a przy tym zadowolić innych – mówi w rozmowie z nami Dorota Pomorska-Handwerker.
6-7 września w nowoczesnej Hali Expo w Łodzi odbyły się XIV Międzynarodowe Targi Zoologiczne – Pet Fair. Były to najważniejsze targi branżowe oraz niezwykła okazja dla przedsiębiorców do zaprezentowania swoich produktów lub usług.
Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony groomerów oraz firm związanych z branżą zoologiczną. Podczas tej edycji Mistrzostw do konkursu stanęło 64 pasjonatów sztuki groomingu z całej Europy.